< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

však zverejnili údaje už len denníky Pravda a Sme a týždenník Moment. Príjmy udávané médiami boli v porovnaní s monitorovanými údajmi agentúry TNS A-Connect nižšie približne o 32 až 58 percent. Priemerná odchýlka bola na úrovni 44,7 percenta, ale pomery medzi jednotlivými médiami boli porovnateľné s realitou.

 

Absolútne odchýlky od monitoringu spoločnosti AC Nielsen boli nižšie, keď sa u Pravdy, Sme a Momentu sa pohybovali od 11 do 35 percent. Monitorovaný objem Trendu bol však nižší ako realita. A to je vzhľadom na používanú metodiku celkom nelogické.

 

Publikované údaje tohto druhu sú preto len hrubými odhadmi. Zvyšok mediálneho trhu, ktorý nie je monitorovaný, je možné odhadnúť len veľmi približne, pretože údaje o výdavkoch na reklamu v nemonitorovaných médiách nie sú prístupné ani z iných zdrojov. Ročné výdavky mediálnych agentúr sú do vysokej miery ovplyvnené štruktúrou ich klientov a nie je možné ich mechanicky premietnuť na celý trh.

 

2.2    Štruktúra reklamného trhu

 

Štruktúra reklamného trhu je na Slovensku úplne iná ako vo vyspelých krajinách. Vyplýva to z porovnania reklamných príjmov podľa jednotlivých typov médií. Vôbec najobľúbenejším domácim médiom je televízia, ktorá podľa monitoringu spoločnosti TNS A-Connect, s.r.o., Praha zhltne 70 percent celého objemu. To vyplýva z obrovskej prevahy TV Markíza na televíznom a celom mediálnom trhu. Veď len táto stanica odvysielala v roku 2000 približne 60 percent celého monitorovaného objemu na reklamnom trhu.

 

Zo 150 najväčších zadávateľov reklamy na Slovensku investovalo viac ako 65 percent svojho objemu práve do reklamy na TV Markíza. A viac ako polovicu ešte ďalších 46. Tri veľké medzinárodné spoločnosti – Bonduelle, SC Johnson’s a LG Electronic dokonca investovali podľa TNS A-Connect výhradne do reklamy na Markíze. Na opačnom konci je štatistika primerane chudobnejšia. Markíza získala menej ako 15-percent z koláča len desiatich spoločností. Takúto zriedkavú štatistiku však vysvetľuje iná štatistika. Podľa poslednej vlny prieskumu sledovanosti televízií na Slovensku Median, Market & Media & Lifestyle 2000 sa znovu potvrdila absolútna dominancia televízie Markíza. Tá si zlepšila rating v porovnaní s koncom predchádzajúceho roka o ďalší percentný bod a skončila na úrovni 76 percent.

 

Televízna kultúra sa zdá na Slovensku neotrasiteľná. Veď v USA, ktorej typickým obrázkom býva zväčša kompletná rodina prilepená na obrovský televízor s pukancami v ruke, vydali inzerenti na televíznu reklamu len necelých 40 percent prostriedkov. V Nemecku bol tento podiel ešte nižší – 23 percent. A to nie je ani tretina slovenského výsledku.

 

Ďalšie dve priečky si rozdelili tlačové médiá. Noviny aj časopisy dosiahli približne po desaťpercentných podieloch na celom reklamnom koláči. Zdá sa, že vydavatelia majú vo vyspelom zahraničí oveľa ľahší život. Noviny získali v USA takmer toľko, čo televízie, v Nemecku dokonca časopisy televíziu predbehli. A to je na krajinu s veľkým množstvom životaschopných televíznych kanálov, naozaj dosť. V súhrne však podiel tlačových médií na Slovensku za veľmocami zaostáva – Američania majú dvojnásobne a Nemci trojnásobne viac.

 

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >