< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

vychádzal Lúč – Východoslovenské noviny, ale aj Hlas ľudu a Smer dnes. Dá sa teda povedať, že žiaden experiment s regionálnymi denníkmi doteraz nevyšiel.

 

Ústredné – celoštátne denníky

 

Nový Čas   

 

Denník Nový čas je ojedinelý fenomén na Slovenskom tlačovom trhu. Nielenže je jediným úspešným denníkom, založeným alebo transformovaným po roku 1990, ale zároveň je titulom, ktorý si celé desaťročie udržuje vedúcu pozíciu v sektore dennej tlače. Nový čas je najčítanejší a najrozšírenejší denník na Slovensku – podľa prieskumov čítanosti ho číta denne asi  milión čitateľov. 

 

Prvé číslo denníka Nový Čas vyšlo 1. augusta 1991 na 16 stranách v náklade asi         22 000 výtlačkov. Od začiatku vydávania si denník získal popularitu a obľubu medzi  čitateľmi, o čom svedčí rýchly nárast jeho nákladu. Za necelé dva roky existencie dosiahol jeho náklad viac ako (deklarovaných alebo tlačených) 250.000 výtlačkov denne. A aj napriek miernemu poklesu nákladu v poslednom období, ktorý neobišiel žiaden slovenský denník, sa  naďalej teší veľkej obľube svojich čitateľov a záujmu inzerentov. Nakoniec aj  podľa reálnych údajov, nahlasovaných a overovaných v rámci systému overovania nákladov tlače ABC SR,  denník Nový Čas v priemere predáva 170 až 180 tisíc výtlačkov denne.

 

Vzhľadom na relatívne vysoký náklad je štruktúra jeho čitateľov najviac podobná celkovej štruktúre obyvateľstva. Denník dokáže prilákať i menej vzdelaných čitateľov, ktorých neodrádza dlhými úvahami a analýzami, ale ponúka im stručné spravodajstvo a viac zábavy, ku ktorej patrí aj množstvo fotografií, sex a kriminalita.

 

Pôvodní vlastníci Nového Času, rakúske fyzické osoby (Lupschitz a Köbbel) predali nadpolovičnú väčšinu podielu veľkému nemeckému vydavateľstvu Grunner + Jahr, ktorý je súčasťou jedného z najväčších svetových mediálnych koncernov Bertelsmann.

 

Šéfredaktor Ladislav Začka bol vo februári 2000 odvolaný z funkcie a nahradila ho bývalá zástupkyňa šéfredaktora Agáta Jurášková.

 

Pravda


Bývalý denník komunistickej strany, ktorý v roku 1989 vychádzal v náklade vyše 415 tisíc výtlačkov sa v posledných dvoch rokoch dostáva do problémov. Jeho náklad pravidelne klesá už celé desaťročie. Už v roku 1990 poklesol na 255.000 a v roku 1993 na 235 000. Avšak koncom deväťdesiatych rokov už denník deklaroval len 135 000 v roku 1998, 110.000 v roku 1999 a 100.000 výtlačkov v roku 2000. Skutočnosť, ako to potvrdzujú údaje zo systému ABC SR, je však ešte horšia.  Denník ešte v lete 2000 predával takmer 80.000 výtlačkov, ale do januára 2001 predaný náklad poklesol na 65.000. To zrejme bol aj hlavný dôvod na výmenu šéfredaktora.

 

Dlhé roky  druhý najčítanejší denník sa  v posledných výskumoch zaradil až za denník Šport.  S najväčšou pravdepodobnosťou denník stratil najmä svojich starých čitateľov, nakoľko terajšia veková štruktúra jeho čitateľov je o niečo mladšia ako            

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >