< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

 

Ako to však v slovenskej politike často býva, nešlo o vec, ale o zničenie konkurencie. Majoritných majiteľov denníka Korzo, SaS Slovakia Košice, napadli média blízke        A. Rezešovi a vyvolali paniku u vkladateľov peňazí do SaS. Jednou z podmienok na ukončenie mediálnych útokov zo strany železiarenskej skupiny bolo, aby sa SaS vzdali denníka. To aj urobili, redaktori však 2. februára 1998 vytvorili nový denník Korzár, ktorý čitatelia aj inzerenti akceptovali ako nástupcu bývalého Korza. Korzára neskôr prešiel do vydavateľstva VMV, a.s., Bratislava.

 

Korzár sa v nasledujúcom roku stal hlavičkovými novinami, keď najprv v marci 1999 vznikol Prešovský Korzár a na jeseň celá sieť regionálnych Korzárov.

 

 

Siete hlavičkových regionálne denníkov

 

Skutočné zemetrasenie na trhu slovenskej tlače nastalo až v roku 1999, keď sa nemecká vydavateľská skupina Verlagsgruppe Passau po dlhom váhaní a sondovaní slovenskej pôdy rozhodla vstúpiť na slovenský trh regionálnej tlače. Po podnikateľskom úspechu v Českej republike, kde nemecká vydavateľská skupina vydáva štyridsaťdva regionálnych denníkov s priemerným denným nákladom 300 tisíc výtlačkov,  a po vybudovaní silného postavenia v Nemecku, Taliansku a Poľsku začala táto skupina investovať aj na Slovensku s naplánovanými investíciami  40 mil. DEM (904 mil. Sk).

 

Vydavateľstvo Verlagsgruppe Passau začalo s východoslovenským denníkom Lúč, ktorý začiatkom roka odkúpilo od VSŽ, a.s. Košice. Po rýchlej transformácii z tohto dlhé roky najúspešnejšieho regionálneho denníka vznikli Košický denník a Prešovský denník. Od septembra ich nasledovali osobitné mutácie pre Tatry a Spiš, pre Gemer a Zemplín – Spišský denník, Tatranský denník, Gemerský denník  a Zemplínsky denník, všetky s nadtitulom Východoslovenské noviny.

 

Vydavateľstvo VMV na túto výzvu odpovedalo sieťou Korzárov: Na východe vo vydavateľstve Prešovské noviny, s.r.o. to boli:  Korzár – Noviny Košického kraja, Podtatranský Korzár (Spišská mutácia Prvého denníka Prešovského kraja), Prešovský korzár – Prvý denník Prešovského kraja.

 

Na západnom Slovensku  VMV, a.s.  prevzala od  s.r.o. Mabex  mutácie  denníka Hlas ľudu a  od 3.4. 2000 začala vydávať nové regionálne denníky, a  to pod názvom Trnavský hlas extra – Korzár, Nitriansky hlas extra – Korzár a Trenčiansky hlas extra – Korzár. VMV prevzala od Mabexu aj predplatiteľský kmeň a začala  dodávať predplatiteľom HĽ regionálne noviny, ktoré patria do celoslovenskej regionálnej siete Korzár.

 

Denníky Korzár začali vychádzať na 20-24 stranách denne s rozsiahlou výbavou jednotlivých denných príloh, napr. Šport, Auto-moto, Panoráma, Víkend, publicistická príloha Direkt, Kaleidoskop zahraničných zaujímavostí a týždenný farebný televízny program.

 

Vo vydavateľstve VMV, a.s. začali vychádzať aj Cieľ SMER Dnes – Noviny Žilinského kraja a SMER Dnes – Noviny Banskobystrického kraja.

 

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >