< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

1997-2000

 

V roku 1997 za začal prienik dvoch vydavateľov – H-Press, a.s. a VMV, a.s. do regionálnej tlače. Vydavateľstvo  H-Press zmenilo vydávanie Hlasu ľudu, a od 3. novembra 1997 začalo postupne vydávať hlavičkové krajské denníky – Hlas Bratislavského kraja, Hlas Nitrianskeho kraja, Hlas Trnavského kraja a Hlas Trenčianskeho kraja. Od 7. 1. 1998 zaniknutý Smer dnes nahradil Smer – Hlas  Banskobystrického a Žilinského kraja.  Zároveň Smer Dnes začal vychádzať ako príloha denníka Sme.

 

Trhák

 

Denník Trhák vznikol v októbri 1997 transformáciou neúspešného regionálneho denníka Nonstop, ktorý vychádzal od júna 1996  pre Bratislavu a okolie. Trhák sa mal stať po Novom čase druhým bulvárnym (a úspešným) denníkom na Slovensku. Zároveň mal slúžiť mediálnym plánom HZDS a VSŽ Holding Košice, ktoré sa v tomto čase výrazne angažovali aj v mediálnej oblasti. Treba však dodať, že neúspešne.

 

Náklad  denníka sa pohyboval medzi 11 až 13 tis. kusov. Predávalo sa z neho iba asi 7 tis. kusov. Nedostal sa dostatočne do povedomia čitateľov, nebol zaujímavý ani pre inzerentov. VSŽ Holding bol pre toto periodikum hlavným reklamným partnerom. Majoritným vlastníkom vydavateľa – Bratislavskej mediálnej agentúry, s.r.o., bola spoločnosť Tatrapetrol, a.s., Kežmarok. Dominantní majitelia VSŽ Holdingu túto spoločnosť už v minulosti používali na zakrývanie niektorých svojich podnikateľských aktivít.

 

Koncom roka 1998 prešiel Trhák do vlastníctva spoločnosti Horizont a zmenil sa na Nový Trhák. Podľa prieskumov spoločností AISA Slovensko, s.r.o., Bratislava           a Median, s.r.o., Praha  mal denník v tom čase zanedbateľnú čítanosť 1,1 % populácie. Zástupca prezidenta spoločnosti Horizont pre tlačové médiá Ivan Horský však tvrdil, že „jeho úlohou je splniť požiadavky, ktoré nám majiteľ vytýčil v rámci mediálnej stratégie. Vychádzal zo základnej tézy, že kým v oblasti takzvaných serióznych denníkov je momentálne konkurencia dosť silná, bulvárny priestor je obsadený iba jedným denníkom, a to je Nový Čas. My sa musíme pokúsiť postaviť konkurenčný denník na tomto poli.“ [1]

 

Napriek týmto snahám sa Trhák nepresadil a rok 2000 neprežil. Denník Trhák vyšiel 27. januára 2000 naposledy.

 

Korzár

 

Aj osud denníka Korzár súvisí s mediálnymi ambíciami a nekalými praktikami manažérov VSŽ.  Tí sa postarali o to, aby v apríli 1998 začal vychádzať denník Nové Korzo, ktorý mal konkurovať populárnemu a opozičnému lokálnemu denníku Korzo. Vydávala ho spoločnosť Cassovia Press, a.s.. Košice s výdatnými dotáciami VSŽ. Počiatočný rozdávaný náklad 75 tisíc kusov sa do decembra, kedy prestal vychádzať, scvrkol  na 2000.  Popri Košickom večere a Lúči, ktoré tiež patrili VSŽ a podporovali HZDS, bol nový denník vlastne zbytočný.

 

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >[1] Babitzová, E.: Spoločnosť Horizont Slovakia má ambíciu vytvoriť silnú mediálnu skupinu. Trend 1999, č. 4.

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >