< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

dosahov  (reach), demografického zloženia divákov atď. Zavedenie jednotnej meny pri vzniku televízneho trhu by bolo pomohlo jednak vysielateľom samotným (transparentná hodnota  štruktúrnych okien), ale aj reklamným klientom a agentúram  (porovnateľnejšie parametre pri cenotvorbe reklamných časov). Teoreticky tu bola v roku 1996 dokonca prvá šanca začať práce na zavedení moderných metód elektronického merania, aj keď  reklamný trh bol v tom čase ešte pomerne slabý.[1]

 

Dve najväčšie televízie na Slovensku však nevedeli nájsť spoločnú reč. Tak sa stalo, že každá si zabezpečovala údaje vlastnou  cestou. TV Markíza uzavrela dohodu s novou spoločnosťou VISIO,[2] STV operovala s údajmi svojho Denného kontinuálneho výskumu. Určitý čas odoberala údaje od VISIO aj stanica VTV, tá však zakrátko odstúpila s odôvodnením, že nemá záruky o objektivite  výstupov (v kuloároch sa však hovorilo aj o iných príčinách). Tak sa stalo, že na Slovensku pracujú dva porovnateľné výskumy,  ktorých metodika je takmer totožná. Oba stavajú na tzv.  denníčkovej metóde merania sledovanosti, ktorá sa v televíziách  západnej Európy, napr. v BBC považuje za najpresnejšiu pred etapou  zavedenia peoplemetrov. Jediný podstatnejší rozdiel bol a je v spôsobe kontaktu s respondentmi panelu: pokiaľ DKV STV zasiela denníčky poštou, VISIO má kontakt s respondentmi cez anketárov. Východiskové pozície výskumu STV po stroskotaní spoločného projektu neboli zlé. Slovenská televízia mala vybudovanú najdrahšiu  zložku výskumu - divácky panel. Mala ako jediná televízia na Slovensku dlhoročné skúsenosti s denným kontinuálnym výskumom, ktorý sa v STV realizoval už od roku 1973. Mala k dispozícii aj pracovníkov s kvalitným televíznym know-how v tejto oblasti. Situácia si nevyžadovala nič iné, len dobudovať výskumný panel na nové podmienky a otvoriť sa trhu.

 

No konkrétne kroky STV boli nepochopiteľné. Namiesto aktívneho vstupu na trh dát sa STV stiahla do svojej ulity. Na negatívne správy o klesajúcom diváckom ohlase reagovalo vedenie zvláštne - spochybňovaním výsledkov svojho vlastného výskumu. Výzvy interných špecialistov, že ešte pred nástupom konkurencie treba skvalitniť výskumný panel a v novom, konkurenčnom prostredí prejsť na novú metodiku merania,[3] nebrali vedúci pracovníci STV vážne. Tým sa na dlhšie obdobie

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >



[1]  Všeobecne sa zavádzanie peoplemetrového systému považuje za zmysluplné a rentabilné, ak reklamný koláč sa blíži k hranici 100  miliónov USD. Ide prirodzene o minimálny variant so vzorkou  400-450 domácností reprezentujúcich celú populáciu. V r. 1996 reklamný koláč na Slovensku nedosahoval ani tretinu tejto sumy.

 

[2]  Jadro spoločnosti VISIO tvorili bývalí výskumní pracovníci  Slovenského rozhlasu. Ich odchodom systematický vlastný výskum polucháčov v Slovenskom rozhlase na niekoľko rokov prakticky  odumrel. Výskumné pracovisko SRo sa začalo znovu koncepčne budovať  až v r. 2000.

 

[3]  Prepad v sledovanosti dvoch kanálov STV, uvedený v dlhodobej tabuľke, treba brať s určitou rezervou. STV používala do konca  roku 1996 metódu divácky záznamov o sledovanosti podľa relácií, t.j. respondent odpovedal na otázku, či danú reláciu sledoval  alebo nesledoval. Pri takomto meraní vychádzajú spravidla vyššie  hodnoty, ako sú reálne, pretože respondenti majú tendenciu  vyznačiť za sledované aj tie relácie, z ktorých videli iba malú  časť. Podstatne hodnovernejšia je metóda časových intervalov, kedy respondent vyznačí do časovej mriežky rozdelenej na 15-minútové  intervaly len tie úseky, v ktorých sledoval príslušný kanál. STV  prešla na tento spôsob merania až od 1. januára 1997. Táto zmena priniesla dramatický zlom: kým za december 1996 osciloval podiel STV 1 na trhu okolo hranice 40%, v prvých dvoch  týždňoch nasledujúceho roku sa prepadol na 22-23%. Od r. 1997 sa už dlhodobé tendencie DKV STV a VISIO prakticky kopírujú s tým, že údaje VISIO sú v priemere o 2-4% priaznivejšie  v prospech Markízy a naopak. (Viď Prílohy.) Dá sa to veľmi pravdepodobne vysvetliť určitou "lojalitou" členov výskumného panelu, ktorí vedia, pre akú stanicu sa výskum realizuje. Je pritom  zaujímavé, že pokiaľ ide o ostatné stanice, oba slovenské  porovnateľné výskumy majú len nepatrné odchýlky, čo by malo  svedčiť o metodickej spoľahlivosti oboch výskumov. Zarážajúce rozdiely sú však dodnes v niektorých ostro sledovaných a reklamne lukratívnych časoch, ako je napr. hlavné spravodajstvo Markízy a STV. Príčinu rozdielov by tu mohol odhaliť iba nezávislý  audit.

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >