< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

programovou, finančnou a technickou pomocou nemeckých  partnerov. Spočiatku sľubné rokovania však stroskotali a termín  štartu sa musel odsunúť až o pol roka.

 

Kanál TA 3 začal vysielať samostatne na Slovensku až 6. 6. 1991. Jeho zahraničná programová skladba bola obdobná ako skladba OK 3. Slovenský divák mal možnosť po prvý raz sledovať nepretržité  24-hodinové vysielanie, v ktorom sa striedali rôzne programové  typy z verejnoprávnych i komerčných staníc, doplnené o vlastnú  produkciu. Napríklad len v oblasti spravodajstva ponúkala TA3 denne štyri autentické zahraničné zdroje. TA3 priniesla na obrazovku  množstvo zaujímavých informácií a vzdelávacích relácií, ale aj populárnu hudbu, relácie pre deti a zábavné formáty, vrátane  erotických šou – prirodzene, v tom čase veľmi  sledovaných, keďže išlo o zakázané ovocie, ktoré bolo dovtedy tabu. Slovom, tento kanál umožnil slovenskému divákovi „nadýchať sa“  aspoň čiastočne svetovej televíznej produkcie v jej rôznych  podobách, a tým vlastne pripravoval pôdu i diváka pre vznikajúce  projekty komerčnej televízie na Slovensku.

 

Obdivuhodné bolo tempo, akým sa programová ponuka zo zahraničia dostávala do podoby, zrozumiteľnej slovenskému divákovi. Išlo síce len o takzvané rýchlejšie formy tlmočenia – slepý dabing, titulkovanie, prípadne simultánne tlmočenie, ale deväť (!)  interných zamestnancov TA 3 odviedlo v tomto krátkom čase mimoriadnu prácu. Rekordom bol zrejme 77-dielny seriál pre deti Vesmírne  dobrodružstvá, ktorý napriek slepému dabingu mal veľmi dobrý  divácky ohlas.

 

Okrem zahraničnej produkcie sa však na TA3 začala rozširovať aj  vlastná produkcia, ktorá komplementárne dopĺňala program vtedajšieho slovenského národného okruhu. V priebehu roka 1991 sa napríklad  vyrobilo 39 magazínov, ktoré boli tematizované do štyroch cyklov:

         občianska publicistika

         politická publicistika

         magazín pre mladých

         národná história (Ďuriakove Obrázky zo starej Bratislavy).

 

Magazíny sa vysielali s pravidelnou týždennou periodicitou.

 

TA 3 začala presadzovať aj progresívne formy cezhraničnej, resp. regionálnej spolupráce, ktoré sú pre verejnoprávne televízie v Európe typické. Napríklad v spolupráci s lokálnou rakúskou  stanicou Niederösterreichische Rundfunk vznikol vďaka veľkej  ústretovosti jej riaditeľa Dr. Tvarocha prvý cezhraničný slovensko- rakúsky magazín. Vcelku v druhej polovici roka 1991 vyrobila TA 3 vyše 200 hodín  vlastného programu a mala rozpracované ďalšie aktivity doma i v spolupráci so zahraničím. Po niekoľkých mesiacoch činnosti sa však nad projektom TA 3 zdvihli dve hrozby – prvú intendantúra vyriešila, druhá znamenala jej zánik.

 

Najprv sa objavil problém s vysielacími právami na niektoré relácie zahraničných staníc. Prišiel logicky a bolo len otázkou času, kedy  sa vynorí. TA 3 musela postupne stiahnuť z vysielania relácie  niektorých nemeckých staníc. Výpadok sa vedenie TA 3 snažilo vykryť novými zmluvami, čo sa jej aj podarilo v prípade SKY News a Super Channel. Existovali plány na ďalšie rozširovanie vlastnej výroby.

 

 

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >