< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

Privatizácia Slovenských telekomunikácií nevyvolala iba diskusiu o splatení starého dlhu, ale aj o tom, ako zabrániť vzniku nových dlhov. V tejto súvislosti začali profesijné organizácie požadovať jednak predloženie pôvodného projektu, na základe ktorého bol ústredný riaditeľ STV M. Materák zvolený do funkcie, ale aj vypracovanie dlhodobého projektu rozvoja verejnoprávneho vysielania. Na základe uznesenia vlády č. 267/2000 z 19. apríla 2000 vznikla Komisia na riešenie problémov STV, zostavená z desiatich zástupcov Slovenskej televízie, Výboru NR SR pre kultúru a médiá, Rady STV a príslušných ministerských rezortov. Úlohou komisie malo byť podľa uznesenia vlády SR pripravenie projektu transformácie STV. Dňa 21. júna 2000 prijala vláda SR ďalšie uznesenie (č. 473/2000), ktorým vyžaduje od STV vypracovanie rozvojového projektu pre oblasť verejnoprávneho televízneho vysielania ako podkladu na riešenie záväzkov voči Slovenským telekomunikáciám.

 

Prvý termín na predloženie koncepcie malo vedenie STV predložiť na medzirezortné pripomienkovanie do 15. júla 2000. 20. júla 2000 si vedenie STV vyžiadalo odklad do konca júla, ale ani k tomuto termínu projekt nepredložilo. 15. augusta 2000 bol na rokovanie Rady STV spomínaný materiál predložený, Rada STV však o ňom odmietla rokovať. Svoje koncepcie odprezentovali zástupcovia Mediálnej skupiny tretieho sektora a riaditeľ media representative[1] STV, spoločnosti IP – Petr Volný. Projekt P. Volného, ktorý počítal s prenájmom vysielacieho času na okruhu STV 2 veľkým distribučným spoločnostiam, bol viacerými zainteresovanými označený za skrytú privatizáciu STV 2.

 

Prieťahy okolo predloženia rozvojového projektu, ako aj plnenie koncepcie, s ktorou sa Milan Materák uchádzal o funkciu ústredného riaditeľa STV boli dôvodom napätých vzťahov medzi vedením STV a Radou STV. Legitimita oboch orgánov bola viackrát spochybnená. 16. februára 2000 člen rady Miloš Mistrík spochybnil právoplatnosť rokovaní Rady, keďže mandát jej predsedu Štefana Bučka vypršal v novembri 1999. 21. februára 2000 Rada svojím uznesením fakticky predĺžila Bučkov mandát. Návrh na odvolanie M. Materáka bol v Rade STV predložený dvakrát. Prvýkrát na návrh Júliusa Gembického a Miloslava Luthera. Druhýkrát sa tak stalo 29. júla 2000, keď sa k navrhovateľom pripojil aj Š. Bučko. Aj keď pre nedostatočný počet členov rady na jej zasadnutí navrhovatelia návrh stiahli, Rada o návrhu na podnet jej člena Leopolda Moravčíka hlasovala. M. Materák bol vo funkcií potvrdený. Následkom toho sa Š. Bučko, M. Luther a J. Gembický vzdali členstva v Rade STV. Po ich odstúpení zostali v rade dvaja zástupcovia SDĽ a po jednom za HZDS, SNS, SMK a SDĽ. V rade už nie je ani jeden zástupca profesijnej organizácie. A ani nebude, lebo Slovenský syndikát novinárov, Televízna a filmová akadémia a Únia slovenských televíznych tvorcov sa rozhodli, až do prijatia nového zákona o STV nenominovať na voľbu parlamentom svojich zástupcov. Zároveň všetky tri organizácie vyjadrili záujem pracovať na takom zákone, ktorý by odbúral voľbu straníckych kandidátov do Rady STV, zabránil privatizácii STV 2 a zrušil by priame napojenie na štátny rozpočet. 30. januára 2001 sa stal novým predsedom Rady STV Jaroslav Franek, vysokoškolský pedagóg a hovorca Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku. Za člena rady ho navrhla SDK. Ďalšími členmi sa stali Rudolf Dobiáš (KDH) a Pavol Rapčo (SDK).

 

 

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >



[1] IP (dnes premenovaný na ARBO Media.net Slovakia, s. r. o. ) je výhradný zástupca STV pri predaji reklamného času.

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >