< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

dražby nemôže byť vyššie menovaná licencia''. Niekoľkokrát ju ukázal na televíznej obrazovke a kópie poslal listom viacerým politikom. Súdny exekútor Anton Bury sa proti tomuto počínaniu ohradil a súdna expertíza ukázala, že Ruskova kópia bola falošná. Predloženie tejto zápisnice splnilo svoj účel. Na dobu niekoľkých mesiacov sa zablokovalo konanie v kauze Markíza pred licenčnou radou a zatiaľ sa viedli rokovania o predaji Gamatexu. Kauza Markíza sa skončila v prvý júlový týždeň 2000 spôsobom, ktorý Pavol Rusko predtým nikdy nepripustil - on sám kúpil spoločnosť Gamatex. V tejto súvislosti sa spomína niekoľko súm a zdrojov financií. Suma za predaj sa ale pravdepodobne pohybovala pod hranicou 100 mil. Sk - aj keď najvyššie spomínaná bola 320 mil. Sk. Tak, ako doteraz nepoznáme pozadie vzniku kauzy, pravdepodobne sa nikdy nedozvieme úplnú pravdu o jej skončení.

 

K 31. 12. 1998 bolo udelených celkom 72 licencií na televízne regionálne a lokálne vysielanie, pričom jedna televízia – TV SEVER – v dôsledku prebiehajúceho konkurzu nevysielala. Asociácia mestských a lokálnych televízií predložila projekt spolupráce pri prevádzkovaní a financovaní televízneho vysielania – vytváraním spoločného programu a spoločného reklamného času – pri zachovaní lokálneho a regionálneho charakteru časti vysielania. Do projektu s názvom ALTEV sa združilo 10 lokálnych vysielateľov, ktorí by mali ponúkať 24 hodinový program a v rámci neho tzv. otvorený program pre lokálne vysielanie. Projekt by mal združením finančných prostriedkov umožniť skvalitnenie programovej ponuky a Rada ho schválila v septembri 1998. Garantom a vedúcim projektu je spoločnosť MAC TV s.r.o. Košice, ktorá by mala zabezpečovať aj distribúciu signálu prostredníctvom satelitu. Vysielanie podľa tohto projektu zatiaľ nebolo v roku 1999 začaté.

           

Problematika exekúcie rozvírila hladinu televízneho vysielania ešte raz. V apríli 1999 získala spoločnosť Satel media exekúciou dvadsaťmiliónovej pohľadávky Sociálnej poisťovne logo VTV a vysielaciu licenciu spoločnosti VTV Cable TV. Nový majiteľ VTV L. Milko (od marca 1999) exekúciu nenapadol (celková výška dlhov, ktorá ostala na VTV cabel TV sa odhaduje na 1 miliardu 300 miliónov slovenských korún). Proti legalizácii prechodu licencie exekúciou (tento prípad v zákone o rozhlasovom a televíznom vysielaní explicitne riešený nie je) sa zdvihli vlny protestov - na čele s Pavlom Ruskom, ktorého TV Markíza mala za sebou kauzu s problematickou exekúciou. Silné boli však protesty i ostatných vysielateľov, ktorí upozorňovali na precedens, ktorý umožní tým ostatným riešiť (ďaleko menšie) finančné problémy rovnakým spôsobom. 25. mája 1999 však Rada SR PRTV prechod licencie VTV na spoločnosť Satel media potvrdila rozhodnutím o zmene licencie. Konštatovala, že ani jedna zo šiestich zákonom stanovených podmienok na odňatie licencie, nebola splnená.

 

Problémy VTV sa však „očistením“ od dlhov neskončili. Satel media síce ohlásila rokovanie s novým strategickým partnerom, ešte pred získaním zahraničného kapitálu však stratila trpezlivosť spoločnosť TELENOR, ktorá satelitné vysielanie prevádzkuje a 4. októbra 1999 šírenie signálu pozastavila. Dva dni na to začala Rada SR PRTV správne konanie vo veci dodržiavania licenčných podmienok. Zákon totiž umožňuje Rade po 30 dňoch nevysielania držiteľovi licenciu odňať. Spoločnosti Satel media sa podarilo vysielanie po dvoch týždňoch obnoviť. Napokon však Rada SR pre rozhlasové a televízne vysielanie odobrala spoločnosti Satel Media 9. februára 2000 licenciu pre neplnenie si povinností voči autorským ochranným zväzom, čím ukončila v podstate len už dlhšie trvajúcu agóniu Poslednou bodkou za touto televíziou bolo

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >