< predchádzajúca strana - ďalšia strana >

Okrem záujmu o uvoľnené ženevské (veľké, medzinárodne koordinované) frekvencie sa v roku 1996 rozhlasové stanice pokúšali aj o vyhľadávanie a získavanie individuálne koordinovaných frekvencií a tak postupné zvyšovanie územného rozsahu vysielania a skvalitňovanie signálu (Rádio LUMEN, Rádio KIKS, Rádio TATRY). K tomuto postupu ich viedli okrem iného i ekonomické dôvody, pretože ceny Slovenských telekomunikácií za poskytované služby boli podstatne vyššie ako investovanie do vlastných vysielačov a vlastné vysielače si držitelia licencií nemohli umiestniť na body Slovenských telekomunikácií, kam sú zvyčajne veľké ženevské frekvencie koordinované.

 

V septembri 1996 bolo na základe rozhodnutia Rady ukončené vysielanie Rádia CDI na frekvencii 96,6 MHz. Následný konflikt s vedením SRo trval takmer rok a skončil sa až nástupom nového vedenia tejto verejnoprávnej inštitúcie.

 

Z hľadiska programového zamerania sa rozhlasové stanice začali viac profilovať. Kým väčšina z nich bola pôvodne typu EHR – European Hit Radio, postupne sa niektoré z nich začali venovať aj netypickým komerčným reláciám, dokonca i niektorým kategóriám chránených programov, spadajúcich svojim zameraním skôr do oblasti verejnoprávneho vysielania – relácie pre deti, literárne relácie, náboženské relácie, divadelníctvo a pod (Rádio TWIST, Rádio LUMEN, Rádio FORTE, DCA Rádio, Rádio NITRA, Rádio REBECA). Rádio TWIST si v auguste 1996 začalo budovať pozíciu mienkotvorného média – vysielaním Žurnálu Rádia TWIST, hlavnej spravodajskej relácie, konkurujúcej v tom období politicky ovplyvňovaným spravodajstvám verejnoprávnych inštitúcií.

 

Rok 1997 nepriniesol žiadnych nových držiteľov licencií, ktorí by začali vysielať (licenciu získalo Rádio TATRY a rádiá: MAMA, LEVICE a ALT, z ktorých okrem Rádia ALT (pod názvom MAX) nezačalo do konca roku 1999 vysielať ani jedno). Situácia sa postupne stabilizovala, vysielatelia postupne začínali s vysielaním na pridelelených frekvenciách z roku 1996, ku konca roku 1997 dosiahlo pokrytie súkromných rozhlasových staníc 74,4 % osídleného územia a 86,5% obyvateľstva SR. Problémom, ktorý sa v tomto roku vyskytol, bolo správanie sa prirodzeného monopolu Slovenských telekomunikácií – OZ Rádiokomunikácií vo vzťahu k držiteľom licencií, ich cenová politika, pretože ceny za poskytované služby hneď začiatkom roku 1997 prudko vzrástli a držitelia licencií odmietali akceptovať toto zvýšenie, ktoré bolo v rozpore s ich platnými zmluvami. Navyše politický tlak sa začal prejavovať i v tejto oblasti. Situácia sa vyostrila koncom roku, keď  - i  na základe politických tlakov vlády – došlo 13. 10. 1997 k vypnutiu troch rozhlasových staníc – Rádia REBECA, N Rádia a Rádia TWIST z dôvodu neplnenia hospodárskych zmlúv. Vysielania týchto rádií boli (po vyjednávaniach a zároveň silných protestoch ostatných vysielateľov i verejnosti) na druhý deň obnovené.

 

V tejto súvislosti Protimonopolný úrad SR začal konanie, či postupom ST nedochádza k porušovaniu zákona o hospodárskej súťaži – záver konania bol ten, že ST neporušujú svojim konaním a cenotvorbou zákon o hospodárskej súťaži.

 

Dňa 27.11.1997 došlo aj k ďalšej - opäť politicky podfarbenej - pozoruhodnosti. Predstavitelia Slovenských telekomunikácií š.p. nezákonne rozhodli o odpojení elektrickej energie pre vysielač Sitno, na ktorom vysielalo Rádio TWIST a Rádio

< predchádzajúca strana - ďalšia strana >