a b e l
Media Institute has established its own music edition a b e l. It offers a space to smaller projects, forced to the musical periphery by more commercial titles. CDs are usually produced in a small number (cca.500) but the aim of Media Institute is to support such projects in order to preserve variety of Slovak musical scene.
Three titles have been published under the logo of MI so far, and are now available in the office of Media Institute, as well as in small music stores around Slovakia. In 2002 Media Institute prepares another three titles. This time CDs of young musicians and composers of contemporary Slovak classical music.
In case you are interested and would like to have any of these CDs, please order at the contact address of Media Institute mi@mi.sk or at www.tamizdat.org
Titles published in a b e l so far:
Zivé Kvety by Zivé Kvety
Dilema by Dogma, in Audiovisual Studio of Media Institute also a music clip for song Tupé údery was produced last year
Il ballo delle civette by J.B. KladivoDogma: Dilema
Group of musicians organized in Dogma first got together in 1999. Lubo Burgr, Zuzana Piussi, Martin Burlas and Daniel Salontay are current members of this musical body. In 1999 Media Institute published their first CD titled Dilema. There is a material being prepared for a second CD but Martin Burlas is not very optimistic about it when he says, "nobody is going to publish it, anyway." See the clip for the song Tupé údery directed by young Slovak director Martin Sulík here:
dilema_high.mpg (252x192, 10MB)
dilema_low.mpg (192x144, 5MB)Ján Boleslav Kladivo: Il ballo delle civette
Ján Boleslav Kladivo is an uderground musician, singer and a composer. His songs first appeared in 1991 in a top chart of Radio Ragtime which no more broadcasts. In 1995 JBK published his first CD - Naked. A clip has been produced for song Zofia. It was shot the very first day of the year 2000.Živé kvety: Živé kvety
Zivé Kvety first got together in 1993. They were founded by an actress from STOKA theatre Lucia Piussi and by Peter Bálik. Their first CD was published by Media Institute in a b e l in 1999. The others responsible for the first CD of Živé kvety are Vlado Mrázko, Martin Šútovec, Ďuro Mironov, Mišo Šulek, Boris Lenko, J.B.Kladivo, Ľubo Burgr, Sára (a dog) etc.

 
     
 
 
 
a b e l
Mediálny inštitút vytvoril vlastný edičný program, v ktorom poskytuje priestor malým hudobným projektom, predstaviteľom menšinových žánrov. Tituly, ktoré MI vydáva sa ocitajú na periférii hudobnej scény z nedostatku komerčnej úspešnosti. Sú zpravidla produkované v malom náklade (cca. 500 ks) ale hlavným zámerom Mediálneho inštitútu je podporovať a šíriť takéto projekty ako jeden z prejavov súčasnej slovenskej hudobnej kultúry. V roku 2002 pripravuje MI vydanie dalších troch CD titulov, tentokrát z oblasti vážnej hudby.
V prípade záujmu o niektoré zo spomínaných CD, môžete si ich objednávať na kontaktnej adrese Mediálneho inštitútu mi@mi.sk alebo na www.tamizdat.org
V edícii abel boli zatiaľ realizované tituly:
Živé kvety od zoskupenia Živé kvety
Dilema od skupiny Dogma, plus videoklip ku skladbe Tupé údery z tohto CD
Il ballo delle civette od J. B. KladivaDogma: Dilema
Zoskupenie Dogma vzniklo v roku 1999. V súčasnosti sa za týmto názvom skrývajú hudobníci Ľubo Burgr, Zuzana Piussi, Martin Burlas a Daniel Salontay. V roku 1999 Mediálny inštitút vydal ich prvé CD. Materiál na druhé je pripravený, ale podľa slov Martina Burlasa "ho nikto nevydá."
Videoklip Mareka Šulíka ku skladbe Tupé údery si môžete pozrieť tu:
dilema_high.mpg (252x192, 10MB)
dilema_low.mpg (192x144, 5MB)Ján Boleslav Kladivo: Il ballo delle civette
Ján Boleslav Kladivo je undergroundový spevák a skladateľ. Jeho skladby sa po prvý krát objavili v roku 1991 v hitparáde dnes už nejestvujúceho Rádia Ragtime. V roku 1995 vydal JBK svoje prvé CD s názvom Nahá. K piesni Žofia vznikol videoklip, ktorý bol nakrútený v prvý deň roku 2000.Živé Kvety: Živé kvety
Skupinu Živé kvety založili v roku 1993 herečka divadla Stoka Lucia Piussi a Peter Bálik. Ich prvé CD vydal Mediálny inštitút v edícii abel v roku 1999. Na jeho vytvorení sa ďalej podieľali Vlado Mrázko, Martin Šútovec, Ďuro Mironov, Mišo Šulek, Boris Lenko, J.B.Kladivo, Ľubo Burgr, pes Sára a iní.